KontaktNapište námFacebook češtinaEnglish

Obrázek
Moliére

Lékařem proti své vůli

Klasika, jež dokáže rozesmát i po 350 letech aneb i falešný lékař dokáže diagnostikovat skutečnou lásku.

Režie Tomáš Dvořák
Výprava Ivan Nesveda
Dramaturgie Pavel Vašíček, Petra Kosová
Hudba Vratislav Šrámek j.h.
Scénář Anna Vášová
Text písní Anna Vášová
Překlad Hanuš Jelínek
Hrají Petr Borovský, Blanka Josephová-Luňáková, Bohuslav Holý, Robert Kroupar, Josef Jelínek, Martin „Sádlo“ Bartůšek, Andrea Ballayová j. h., Petr Vydarený, Lenka Válková-Lupínková, Marie Mrázková, Martina J. Hartmannová, Tomáš Jereš, Matěj Siegl, Vlastimil Vorda
Délka představení 60 min.
Premiéra Česká premiéra
středa, 11 květen 2016
od12 Inscenace je určena divákům
> 12 let

„Lékařem proti své vůli“ se v této poněkud bláznivé komedii (inspirované „komedií dell´arte“) omylem stává drvoštěp Sganarelle (postava, která vystupuje ve více Moliérových hrách, a jíž autor sám rád hrával. Své „zázračné“ schopnosti je nucen prezentovat v domě boháče Geronta, který doufá, že konečně vyléčí jeho „oněmělou“ dceru Lucindu, jež se tímto způsobem pokouší řešit svůj problém s nechtěnými vdavkami (sňatek pro peníze bez lásky je dalším tématem hry). Po sérii nedorozumění, převleků a zmatků, během nichž Sganarell málem skončí na šibenici, nakonec vše dobře dopadne!

Jedna z méně známých her klasika francouzské i světové komedie Jeana Baptista Poquelina (1622 – 1673), syna dvorního čalouníka, vystudovaného právníka, poté kočovného herce, režiséra a dramatika. Aby coby komediant neohrozil pověst rodiny, začal v 21 letech používat pseudonym MOLIÉRE, jméno, které dodnes znají lidé po celém světě. Po 13 letech hraní na venkově získal si přízeň královského dvora a jeho soubor se stal dvorní divadelní společností. Moliérovy satirické komedie však přesto otevřeně kritizovaly mravy své doby, a byly často (spolu se svým autorem) ze strany úřadu a církve napadány  a sankcionovány. Typické postavy, které autor stvořil (Tartuffe, Alcest, Harpagon, Argan ad.) se však staly archetypy horších lidských vlastností, jejichž nadčasový, všelidský rozměr inspiruje a baví i po více než třech stoletích. K jeho nejvýznamnějším dílům patří dodnes hrané tituly Tartuffe, Don Juan, Misantrop, Lakomec, Měšťák šlechticem a Zdravý a nemocný. Při čtvrté repríze posledně jmenované hry Moliére, představitel hlavní role Argana, na jevišti zemřel.

„Zdravý nemocný“ byl zároveň vyvrcholením jedné linie Moliérovy tvorby, v níž tvrdě vystupoval proti šarlatánským a vydřidušským lékařům a mastičkářům právě tak jako proti hypochondrům. Jednou z těchto her je i „Lékařem proti své vůli“ (1666), díky níž máme zachovánu syntézu dvou průpravných komedií „Otýpkář“ a „Lékařem z donucení“ jež se nezachovaly.

Moliérův text pod názvem „Bezděčný lékař“ překladu M.J.Sychry vyšla už v r. 1825 v Hradci Králové. Z českých činoherních inscenací vzpomeňme alespoň té, kterou  r. 1922 ve vinohradském divadle režíroval Karel Čapek ve výpravě bratra Josefa a Ferencem Futuristou v roli Sganarella. Z loutkových inscenací připomeňme inscenaci studijní scény loutkářské katedry DAMU z r. 1957, v níž se jako inscenátor a výtvarník poprvé představil posluchač III. ročníku (a dnes světoznámý filmař) Jan Švankmajer.

 

O AUTOROVI A HŘE

Stáhnout přílohy:

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

Hodnocení
(37 hlasů)