KontaktNapište námFacebookčeštinaEnglish
sp--24-INV

Obrázek
Tomsa Legierski a kol.

ALFA farma

Bude líp!

Režie Tomsa Legierski
Výprava Karel Czech
Dramaturgie Petra Kosová
Hrají Andrea Ballayová, Josef Jelínek, Petr Vydarený, Aleš Kolovrat
Délka představení 70 min.
Premiéra Česká premiéra
pondělí, 14 květen 2018
od12 Inscenace je určena divákům
> 12 let

Divadlo Alfa připravuje už několik let vlastní adaptace děl světové i české klasiky, které úspěšně oslovují dospívající publikum, zejména středoškoláky. Po titulech Hamleteen, Ostře sledované vlaky nebo Gazdina roba se plzeňští divadelníci tentokrát zaměřili na dílo George Orwella, především Farmu zvířat. Svět bajky, která rozkrývá plíživé nebezpečí vzniku totality, zasadili do Československa 50. let a nazvali „α farma“ (čti alfa farma). Kolektiv tvůrců se inspiroval skutečným příběhem a dobové reálie a autorský text konzultoval s pracovníky Ústavu pro studium totalitních režimů. Proč došlo k takovému posunu? Pouhá ilustrace knižní předlohy nestačí, shodli se tvůrci – a pokud chceme zesílit výpovědní hodnotu inscenace, můžeme a musíme se obrátit k dějinám vlastní země.

Do skutečného příběhu, jakých se v 50. letech na venkově odehrály tisíce, aplikovali tvůrci posvém svět bajky George Orwella, odhalující mechanismy plíživého vzniku diktátorských systémů. Divadelní prostředky - a zvláště prostředky loutkového divadla - zvýrazňují alegoričnost a současně sílu takového sdělení.

α  farmu nastudoval jako host pražský režisér, herec, mim a performer Tomsa Legierski, který v Divadle Alfa hostoval tehdy poprvé. Od roku 2020 je kmenovým režisérem a uměleckým šéfem Divadla Alfa.

Stáhnout přílohy:

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

Hodnocení
(35 hlasů)