KontaktNapište námFacebook češtinaEnglish

Obrázek
Kolektiv autorů na motivy George Orwella

Panská farma

Nikdy není tak zle, aby nemohlo být ještě hůř

Režie Tomsa Legierski
Výprava Karel Czech
Dramaturgie Petra Kosová
Hrají Josef Jelínek, Petr Vydarený, Andrea Ballayová, Petr Borovský
Premiéra Česká premiéra
pondělí, 14 květen 2018
od14 Inscenace je určena divákům
> 14 let

 

Trvalé nebezpečí zrůdných totalitních režimů je nutné neustále připomínat. Aktuální politická situace, minimálně v zemích bývalého východního bloku, je toho živým důkazem. Proto jsme se rozhodli zařadit do repertoáru jedno z nejznámějších děl světové literatury, které odhaluje mechanismy plíživého vzniku diktátorských systémů. Divadelní prostředky - a zvláště prostředky loutkového divadla - zvýrazňují alegoričnost a současně sílu takového sdělení. Dramatickým vyprávěním může divadelní inscenace připoutat pozornost dospívajících k závažnému tématu.

Britský novinář, esejista a spisovatel George Orwell (vlastním jménem Eric Arthur Blair) viděl jako tulák na ulicích Paříže a Londýna, ale také při svých pobytech v Indii, Barmě, nebo třeba ve Španělsku v době občanské války mnoho utrpení. Bytostný demokrat Orwell všechno zaznamenával - a zvláště citlivě vnímal nebezpečí totalitních režimů. Ostatně za jeho života (1903 Bengálsko – 1950 Londýn) se bolševici zmocnili vlády nad Ruskem a nacistům se podařilo okupovat velkou část Evropy. Své životní zkušenosti přetavil do brilantních esejů a románů. Do fondu světového literárního dědictví patří především dva alegorické antiutopické romány:  „Farma zvířat“ a „1984“. Divadlo Alfa se rozhodlo pro inscenaci „Farmy zvířat“. Přestože byl Orwell levicově orientovaný, nebyl slepý a dokázal nebezpečí komunistické totality velmi přesně dekódovat. Odhalil nástroje systému, který slibuje sociální spravedlnost a blahobyt pro všechny a končí ve lžích, v diktátu, v bídě a brutálním násilí.

Autorská adaptace „Farmy zvířat“ počítá s co nejvěrnějším zachováním původního děje a vyprávěním v kombinaci loutek a živých herců. Hlavním hrdinou bude v tomto případě osel Benjamin, který je v předloze okrajovým hrdinou. V našem vyprávění sleduje osel události na farmě z pohledu teenagera, který by měl být blízký hlavní cílové skupině diváků. Podlehne Benjamin demagogickým frázím a překrucování informací? Bude trpět – stejně jako ostatní zvířata na farmě – ztrátou paměti? Zalahodí jeho slechům vábná melodie moci? Odpovědi najdete v Divadle Alfa.

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

Hodnocení
(0 hlasů)