KontaktNapište námFacebook češtinaEnglish

Obrázek
Tomáš Jarkovský, Jakub Vašíček

Kde domov můj? (milostný dopis Československu)

POMNÍK TGM V PLZNI:
28. října 1928 slavnostně odhalen.
25. června 1940 odstraněn.
28. října 1945 znovu odhalen.
1. června 1953 odstraněn a následně zničen.
28. října 1991 odhalen.

Režie Jakub Vašíček
Výprava scéna: Kamil Bělohlávek, kostýmy: Tereza Venclová Vašíčková
Dramaturgie Tomáš Jarkovský, Petra Kosová
Hudba Daniel Čámský
Scénář Tomáš Jarkovský, Jakub Vašíček
Hrají Andrea Ballayová, Martin Sádlo Bartůšek, Petr Borovský, Daniel Čámský, Martina J. Hartmannová, Bob Holý, Josef Jelínek, Blanka Josephová-Luňáková, Robert Kroupar, Lenka Lupínková, Radka Mašková, Marie Mrázková, Matěj Siegl, Petr Vydarený
Délka představení 70 min.
Premiéra Česká premiéra
pondělí, 10 prosinec 2018
od12 Inscenace je určena divákům
> 12 let

Československo oslavilo v roce 2018 sto let existence. Ten, kdo se narodil spolu s ním, mohl za jediný život zažít období budování mladé demokracie, těžkou hospodářskou krizi, neslavné období druhé republiky, protektorát, osvobození, komunistický převrat, teror padesátých let, naději let šedesátých, sovětskou okupaci a následnou normalizaci, revoluci znamenající návrat k zakladatelským hodnotám a po pětasedmdesáti letech rozpad státu.

Tolik vzletů a pádů, tolik překotných změn za jediný lidský život. Jako by Československo dostalo už při svém zrodu do vínku neustálé střídání období úlevy či naděje a deprese. Jak se to na nás podepsalo? Stát, který v roce 1918 vznikl, už neexistuje od roku 1993. Víc než čtvrtina obyvatel se narodila až po jeho zániku. Co pro nás tedy ještě dnes vlastně znamená?

Těmito otázkami se zabýval tvůrčí tým inscenace „Kde domov můj? (milostný dopis Československu)“ a nakonec se rozhodl zkoumat polomy a vývraty té stovky let. Jak ukázaly různé ankety zaměřené právě na nejvýznamnější události ze společné československé historie, znalosti mnoha mladých lidí jsou spíše bídné. Inscenátoři jsou přesvědčeni, že bez poznání minulosti nemůže jedinec ani společnost rozvíjet vize zdravé budoucnosti. Divadlo Alfa se proto rozhodlo nabídnout školám inscenaci, která usiluje o zábavný a emocionální prožitek odrazů dějin v životě jedné fiktivní plzeňské rodiny.

Autory scénáře jsou dramaturg a dramatik Tomáš Jarkovský a režisér Jakub Vašíček. Tedy tvůrčí duo z královéhradeckého Divadla Drak, které spolupracuje s Divadlem Alfa pravidelně (např. „Hamleteen“, „Ostře sledované vlaky“, „Gazdina roba“). Společně s dramaturgy Alfy kontinuálně rozvíjejí linii dospívajících hrdinů v klasických dílech českých i světových a reflektují témata důležitá pro dospívající diváky.

Stáhnout přílohy:

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

Hodnocení
(31 hlasů)