KontaktNapište námFacebook češtinaEnglish

Obrázek
Hra lidových loutkářů v úpravě Tomáše Dvořáka

JENOVÉFA

„Hle, můj manžel vysedá na oře svého a s hrdinným rytířem, důvěrníkem svojím Tristanem kluše do boje.“

Režie Tomáš Dvořák
Výprava Tomáš Dvořák
Premiéra Česká premiéra
od9 Inscenace je určena divákům
> 9 let

Milovníky řízných, zábavných a přitom tragických love story zahřeje „Jenovéfa“.  V repertoáru Divadla Alfa rozkošatí – a také uzavře - nabídku u nás i v zahraničí oblíbených her lidových loutkářů pro všechny věkové generace: Dona Šajna a Doktora Fausta. Diváci si zamilovali nejen s nadhledem a humorně vyprávěné příběhy, ale také neobyčejné a nádherné loutky sestavené ze starých věcí z domácnosti nebo z garáže. Nohy z okenních klik, tělo ďábla ze staré cyklistické sedačky…

Ale vraťme se k Jenovéfě. Vedle Dona Šajna a Doktora Fausta patřila k nejoblíbenějším a nejrozšířenějším loutkovým hrám v celé Evropě. Po svém ji zpracovali i čeští loutkáři. Příběh je to srdcervoucí: hraběnka Jenovéfa odmítne v době nepřítomnosti manžela Sylkfrída milostné návrhy rytíře Gola. Jenže manžel uvěří pomluvám proradného padoucha... Příběh o utrpení brabantské hraběnky Jenovéfy byl poprvé zaznamenán již ve 14. století a rozšířil se i u nás zejména v knížkách lidového čtení.

Režisérem inscenace je Tomáš Dvořák, vyhlášený a respektovaný u nás i v zahraničí právě kvůli návratu k českým loutkářským kořenům a schopnosti zpracovat původní látku s úctou k tradici a zároveň s ohledem na současného diváka. Jeho nastudování her lidových loutkářů Dona Šajna a Doktora Fausta patří k nejstarším a stále žádaným položkám v repertoáru Divadla Alfa. Vedle domácího publika si inscenaci oblíbili i zahraniční diváci, především v sousedním Německu.
„Jenovéfu“ je možné uvádět i v kombinaci s některou z dalších staročeských loutkářských her: „Don Šajn“ nebo/ a „Johanes Doktor Faust“.

Premiéra: Červen 2020

Stáhnout přílohy:

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

Hodnocení
(5 hlasů)