KontaktNapište námFacebookčeštinaEnglish

Obrázek
Jiří Skovajsa

Kašpárek and Mummy

S Kašpárkem do Egypta a zpět za pouhou hodinku…

Directed by Tomáš Dvořák
Stage design Ivan Nesveda
Dramaturgy Pavel Vašíček, Petra Kosová
Music Michal Vaniš j.h.
Lyrics Blanka Josephová-Luňáková
Cast A. Ballayová, M. Mrázková, L. Lupínková, J. Jelínek, M. Sádlo Bartůšek, T. Jereš
Performace duration 55 min.
Premiéra Czech premiere
Monday, 09 October 2017
od5 The performance is
from 5 years

Kašpárek, nejproslulejší hrdina českého loutkového divadla, a až do poloviny dvacátého století téměř „povinný“ protagonista tisíců her a hříček, dnes vesměs nehratelných, se už dnes na jevišti objevuje poměrně zřídka. Do Divadla ALFA zavítal na přelomu tisíciletí v inscenacích, určených spíše mládeži a dospělým (Jeminkote, Psohlavci!, Don Šajn a Johanes doktor Faust), v nichž se představil ve své tradiční podobě malého muže s knírkem, který kromě vtipu, bystrého postřehu a mimořádné schopnosti navázat kontakt s publikem, oplýval i vlastnostmi ne právě příkladnými. Ale Kašpárek v podobě veselého kluka či mládence, šibala všemi mastmi mazaného, byl po dlouhá desetiletí především hrdinou a kamarádem vyhledávaným a milovaným dětmi.

A právě menším dětem (od 4 do 8 let) byla určena hra brněnského herce Jiřího Skovajsy „Kašpárek a indiáni“, která se zrodila na půdě autorova domovského divadla – brněnské POLÁRKY – před 17 lety a v ALFĚ byla uvedena v r. 2007. Ve svém půvabně naivním textu autor dokázal skloubit typicky české venkovské prostředí s prostředím americké prérie, neboť Kašpárkovo přátelské škorpení s rozšafným pantátou Škrholou nakonec vyústilo v plavbu do Ameriky (na Škrholových neckách), kde se Kašpárek načas stal hostem a „zázračným lékařem“ indiánského kmene Čajokafů. Poté se opět rád vrátil domů, aby svým šelmovstvím „vytáčel“ strejčka Škrholu a kdovíkoho ještě.                
                                                                                                                                                                           
Přesně po 10 letech nám autor nabídl další Kašpárkovo veselé dobrodružství, v němž se opět setkáte nejen s Kašpárkem a Škrholovými (kteří tentokrát mohou upomínat na filmové manžele Homolkovy) ale i s trojicí českých vodníků, tajemnou mumií egyptského faraona a také s velbloudářem Kásimem a jeho velbloudem Pepou, který své jméno získal v Plzni…

Pročpa se na tutu plavbu do Egypta vydá Kašpárek na pramici i s Jiříčkem Škrholojc? Nacopa? Dyť jsou tam samí klucí faraónský! A ty uměj bejt pěkný parajtí! Z porculánu nedlabou, čekuládu ani vošouchy neznaj! To je sichr! Dyť z toho ty klucí budou na huntě. Imrvére tam pere mozol jak zjednanej, písek se jim posype do pačmáků... Kašpárek nezavře chlebárnu… dyť ty klucí tam nepasujou a nýčko si koledujou vo malér!

Skovajsovy hříčky se opět ujal stejný tým, jako před 10 lety (který mj. v r. 2006 vytvořil mnoha vavříny ověnčené „Tři mušketýry“). Hru upravil Pavel Vašíček a novými texty písní ji opatřila Blanka-Josephová-Luňáková. Režisérem je Tomáš Dvořák, výtvarníkem Ivan Nesveda (který opět navrhl a doplnil stávající sadu maňásků s řezbovanými hlavami     a vlastnoručně namaloval mnoho desítek metrů dlouhý dekorační pás) a hudbu složil Michal Vaniš.

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.

Rating
(1 Vote)