KontaktNapište námFacebookčeštinaEnglish

Obrázek
Luigi Pirandello, Nicolló Machiavelli, Vladimír Vysockij aj.

Pravdu má každý svou(?)

„Šla Pravda světem a na chudý duchem se smála.“
Directed by Jakub Vašíček
Stage design Kamil Bělohlávek
Dramaturgy Tomáš Jarkovský, Petra Kosová
Scenario Tomáš Jarkovský, Jakub Vašíček
Premiéra Czech premiere
Wednesday, 15 December 2021
od12 The performance is
from 12 years

Virtuální i reálný svět je plný pravd (?), které do prostoru sázejí s neotřesitelnou suverenitou lidé známí davu i ti, kterým sociální sítě nahrazují hospodský stůl štamgastů. Žonglování se slovíčky střídají málo proměnlivá schémata dokola omílaných frází. A každý tu svou pravdu má.

Masaryk řekl, že demokracie je diskuse a heslo Pravda vítězí si nechal vyšít na prezidentskou standartu. Z téhož období ale pochází i hra Luigiho Pirandella Každý má svou pravdu. A tak se nabízí otázka, čí pravda vítězí? Jaká? Kdo tedy má tu pravou pravdu a kdo ne a jak se to pozná? Kdo to posoudí? A je vůbec možná diskuse, jestliže každý má svou pravdu a nehodlá z ní ustoupit? A není-li možná smysluplná diskuse, je možná funkční demokracie? A co vůbec ta diskuse je, v čem spočívá?

Inscenace čerpá z několika inspiračních zdrojů: kromě již zmíněné hry Luigiho Pirandella Každý má svoji pravdu také ze spisu Niccoló Machiavelliho Vladař, z písní Vladimíra Vysockého a dalších. Inscenační tým tvoří umělecké vedení královéhradeckého Divadla Drak Tomáš Jarkovský a Jakub Vašíček. Oba v Alfě hostují pravidelně (Hamleteen, Ostře sledované vlaky, Gazdina roba, Kde domov můj? (milostný dopis Československu)). Stejně jako scénograf z libereckého Naivního divadla Kamil Bělohlávek.

K představení vznikne navazující workshop a v nabídce budou také pracovní listy.

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.

Rating
(0 votes)