KontaktNapište námFacebookčeštinaEnglish
sp--24-INV

Divadlo ALFA - Novinky

22. 9. 2023

V říjnu můžete v Alfě naposledy zažít historické momenty, ze kterých mrazí!

19. října od 19:00 hod. proběhne derniéra Alfa farmy.

Do skutečného příběhu, jakých se v 50. letech na venkově odehrály tisíce, aplikovali tvůrci Alfa farmy svět bajky George Orwella, odhalující plíživý vznik totalitních režimů... Inscenace je vhodná pro dospívající a dospělé publikum (12+).


Vstupenky: https://1url.cz/yuq8E

DSCF1990

V říjnu můžete v Alfě naposledy zažít historické momenty, ze kterých mrazí!
8. 9. 2023

V užších nominacích na Cenu Thálie máme dvě želízka!

Kristýna Franková a Petr Vydarený jsou nominováni za Babku a Kašpárka.

 

Členové souboru plzeňského Divadla ALFA herečka Kristýna Franková a herec Petr Vydarený byli za mimořádný umělecký výkon nominováni do užšího výběru pro udělení prestižní divadelní Ceny Thálie 2023 v kategorii loutkové divadlo. Kristýna Franková zaujala porotu Herecké asociace jako babka v pohádce O zlaté rybce. Petr Vydarený je nominovaný za výkon s loutkou Kašpárka v komedii Supermaňásci. Slavnostní vyhlášení 30. ročníku Cen Thálie se uskuteční pod záštitou ministra kultury ČR Martina Baxy 30. září v Národním divadle.

thalie-m

Z nominací máme velkou radost a držíme Kristýně i Petrovi palce. Cenu Thálie může získat jen jeden z pěti nominovaných, i užší nominace ale znamená velký úspěch a uznání,“ uvedl ředitel Divadla ALFA Jakub Hora.

Kristýna Franková, nastoupila do souboru Alfy teprve před rokem, už dříve ale hrála v pražském Divadle Minor. Vystudovala KALD DAMU a také Akademii staré hudby na FF MU v Brně. Pochází z Plzně a Plzeňané si ji mohou pamatovat z divadelně-poetického projektu Vodotrysk nebo jako zpěvačku kapely Poitín. Je také moderátorkou stanice Vltava Českého rozhlasu.

Příběh O zlaté rybce, kde hraje Kristýna Franková babku, napsala pro Alfu na motivy lidové pohádky dramaturgyně divadla Petra Kosová, režíroval ji umělecký šéf Alfy Tomsa Legierski a autorkou výpravy je Bára Hubená. „Kristýna hraje s chutí a lehkostí a krásně zpívá. Její babka zprvu neškodně brblá, postupně ale podléhá svůdné temnotě chamtivosti, která dříme v každém z nás. Mimochodem – autorem krásných melodií, které si Kristýna pěvecky tak vychutnává, je druhý nominovaný – herec a skladatel Petr Vydarený,“ řekla Petra Kosová.

Porota Cen Thálie pro loutkové divadlo v čele s předsedkyní Kateřinou Dolenskou ve zdůvodnění nominace uvádí: „Kristýna Franková podává v inscenaci suverénní herecký, animační i pěvecký výkon. V roli rybářovy ženy není jen protivnou semetrikou, ale obohacuje ji o odstíny nešťastné bytosti, která jen obyčejně touží po lepším životě. Toto drobnokresebné propracování charakteru postavy přináší hamižné rybářce dokonce divácké sympatie, které gradují se smířlivým koncem pohádky“.

Petr Vydarený vystudoval KALD DAMU a jeho cesta do Alfy, kde je od roku 2015, vedla přes angažmá v Západočeském divadle v Chebu. V Divadle ALFA nejen hraje, ale také skládá hudbu. Režijně a autorsky se podílel na inscenaci Odysseus na motivy řeckých bájí.

Porota Cen Thálie ocenila: „herecký výkon Petra Vydareného v iluzivní inscenaci Supermaňásci, který je pozoruhodný jak po vodičské, tak po mluvičské stránce. Dokáže precizní animací na vteřinu přesně gradovat groteskní výstupy dnes už poněkud archaického Kašpárka z tradičního loutkového divadla a zároveň ho obdařit současnou dikcí a vtipem, které publikum spolehlivě rozesmějí“. V komedii Supermaňásci autora Víta Peřiny vede výmluvný maňásek Kašpárek klasické české loutky do akce a zachraňuje město Plzeň před pohromou z vesmíru. Režisérem Supermaňásků je Tomáš Dvořák, dlouholetý umělecký šéf Alfy a nositel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v oblasti loutkového divadla z roku 2021. Autorem výpravy je Marek Zákostelecký.

Pohádku O zlaté rybce můžete v Alfě vidět v rámci sobotního odpoledního představení 7. října. Pohádka O zlaté rybce a s ní spojený podvodní svět budou také hlavním tématem Noci divadel v plzeňském Divadle Alfa 18. listopadu odpoledne a v podvečer. Supermaňásci budou v Alfě na programu na konci října a na začátku listopadu v rámci dopoledních představení pro školy. Obě inscenace se v listopadu také vydají do Prahy na festival Přelet nad loutkářským hnízdem.

 

V užších nominacích na Cenu Thálie máme dvě želízka!
28. 8. 2023

Divadlo ALFA hledá do svého týmu nového kolegu/kolegyni na pozici hlavní účetní, správce rozpočtu

Charakteristika činnosti:

Kompletní vedení účetnictví, sestavování účetní závěrky, vedení účetních knih, jejich otvírání a zavírání, sestavování účetního rozvrhu.

 

Náplň práce:

 • Samostatné účtování dodavatelských a odběratelských faktur, likvidace a kontrola položek a fakturovaných částek, sledování splatnosti
 • Účtování bankovních výpisů, pokladních a všech ostatních dokladů, včetně kontroly zůstatků na účtech
 • Výpočet DPH a vypracování daňových přiznání k DPH
 • Kontrola zůstatků měsíčních deníků a výkazů (rozvaha, výsledovka, obratová předvaha)
 • Zpracování podkladů pro inventarizaci majetku
 • Vyhotovování výkazů požadovaných zřizovatelem, spolupráce na zpracovávaných rozborech činnosti, vyúčtování dotací
 • Samostatné vypracovávání kvartálních a ročních závěrek.

Požadavky:

 • Minimálně středoškolské vzdělání
 • Praxi na pozici samostatné účetní min. 3 roky
 • Znalost podvojného účetnictví, znalost DPH
 • Komunikativnost, schopnost samostatně pracovat, aktivní přístup k řešení úkolů
 • Dobrou uživatelskou znalost MS Office, Excel
 • Znalost účetního programu Helios a příslušné legislativy příspěvkových organizací výhodou
 • Nabízíme pracovní poměr na dobu určitou 1 roku s možností prodloužení, finanční ohodnocení odpovídající neziskovému sektoru, příspěvek na stravenky, 5 týdnů dovolené, příjemné pracovní divadelní prostředí v Plzni
 • Nástup možný dle dohody, ideálně od ledna 2024
 • Vhodné i pro pracovníky se ZPS, pracovní doba 6 hodin denně

Souhlas

Zasláním životopisu do společnosti Divadlo ALFA, příspěvkové organizace,   dáváte této společnosti, jako správci osobních údajů, souhlas se zpracováním Vašich osobních údajů, v rozsahu dle zaslaného životopisu a to pro účely výběrového řízení na pozici uvedenou v tomto inzerátu a na dobu trvání výběrového řízení. Poskytnutím osobních údajů zároveň potvrzujete jejich správnost a pravdivost.

V případě zájmu o tuto pracovní pozici zašlete životopis spolu s motivačním dopisem do 15.10.2023 na e-mailovou adresu: ruzena.benyrova@divadloalfa.cz, do předmětu uveďte „Pozice účetní“ nebo poštou na adresu: Divadlo ALFA, p.o., Rokycanská 174/7, 312 00 Plzeň.

Vybraní kandidáti budou pozváni k osobnímu pohovoru.

 

Divadlo ALFA hledá do svého týmu nového kolegu/kolegyni na pozici hlavní účetní, správce rozpočtu
28. 8. 2023

Alfa oficiálně zahájila novou sezónu 2023/2024

Nemohli jsme tedy vybrat lepší den pro start on-line předprodeje pro měsíce 9-12/2023, co říkáte?

Vstupenky vybírejte zde.

Pokladna Divadlo ALFA pak otevírá hned v pondělí 4. 9. v 8:00 hod. Standardní otevírací doba bude po celou sezónu, jak jste byli zvyklí: po-pá 8:00-15:30 hod. a vždy 1 hodinu před představením.

Vstupenka do Divadla ALFA stále také platí jako jízdenka MHD v Plzni - jednu hodinu před a jednu hodinu po představení!

Alfa oficiálně zahájila novou sezónu 2023/2024
23. 8. 2023

Pan Kašpar odlétá na sever.

A kvůli tropům v Čechách to není…

 

S představením Pan Kašpar a jeho povedená rodinka vyráží Divadlo Alfa na festival SAMPO do Helsinek. A finští milovníci maňásků se na něj mohou těšit hned dvakrát. Tak šťastnou cestu, Kašpare!

Tento projekt je realizován za finanční spoluúčasti EU prostřednictvím Národního plánu obnovy a Ministerstva kultury.

01 02     0504 03

 

Pan Kašpar odlétá na sever.
4. 7. 2023

Konec sezóny, užijte si léto!

Těšíme se na viděnou po prázdninách…

Děkujeme vám, všem našim úžasným divákům za skvělou sezónu 2022/2023. Přejeme vám co nejkrásnější prázdniny a dovolenou a už teď se moc těšíme na to, až se potkáme v Divadle Alfa v sezóně 2023/2024. Do té doby nás můžete vidět například na akci LETNÍ LETNÁ, na Historickém odpoledni na návsi v Kyšicích nebo na Mezinárodním festivalu DIVADLO v Plzni. Hrát budeme ale i pro diváky ve Finsku, Chorvatsku nebo Německu... Tak kde se potkáme? 

P. S.: Pokladna Divadla Alfa je po dobu divadelních prázdnin zavřená. Do 4. 9. tedy prosím využívejte pro své nákupy některé z dalších prodejních míst Plzeňské vstupenky. Děkujeme za pochopení a těšíme se na vás v září.

 

Konec sezóny, užijte si léto!
19. 6. 2023

500. repríza maňáskové grotesky Tři mušketýři

Nejúspěšnější inscenace v historii Divadla ALFA je ověnčená cenami z mnoha českých i zahraničních festivalů a hrála se v celé řadě zemí.

Dnes ráno si Athos, Porthos a Aramis přibrali do party D´Artagnana již po pětisté. Kromě Evropy jim už tleskali diváci v USA, Kanadě, Japonsku, Izraeli, Turecku či Spojených arabských emirátech. Premiéra Tří mušketýrů se uskutečnila v dubnu 2006.

Pod kultovní inscenací jsou podepsáni kmenoví tvůrci Alfy, režisér Tomáš Dvořák, dramaturg Pavel Vašíček a výtvarník Ivan Nesveda. Inspirovali se slavným románem Alexandra Dumase staršího a také jednou z jeho verzí na stříbrném plátně, němou groteskou Maxe Lindera z roku 1922. Inscenace je nabitá gagy a hraje se téměř beze slov, loutky se mezi sebou dorozumívají pomocí citoslovcí. Funkci filmových mezititulků přebraly písničky, zpívané za živého doprovodu harmoniky, dud a bicích. Autorem hudby je Michal Vaniš a texty k písničkám napsala herečka Blanka Josephová-Luňáková. Díky známému příběhu i nadsázce jsou plzeňští Tři mušketýři dobře srozumitelní. I pro maňásky platí: „Jeden za všechny, všichni za jednoho!“

Výjimečnost inscenace podtrhuje loutkářské mistrovství herců Divadla ALFA, kteří v ní účinkují. Jsou to Martina J. Hartmannová, Petr Borovský nebo Petr Vydarený, Martin Bartůšek, Bob Holý, Robert Kroupar, Blanka Josephová-Luňáková, Matěj Siegl a Vladimír Sosna.

Mezi více než dvaceti cenami a nominacemi, které Tři mušketýři doma i po světě nasbírali, jsou ceny z festivalu Skupova Plzeň, Cena Erik, velmi prestižní nominace výroční divadelní Ceny Alfréda Radoka (2006) nebo pomyslný titul Inscenace roku 2006 v anketě Divadelních novin. V roce 2011 bylo představení oceněno, jako nejlepší inscenace na festivalu Dítě v Dlouhé. Mušketýři přivezli ceny i z festivalů v Srbsku, Polsku, Maďarsku, Slovensku, Chorvatsku nebo Slovinsku.

Ani 17 let po svém prvním uvedení inscenace Tři mušketýři nezestárla. V pondělí 19. června večer ji čeká při 501. repríze malá oslava, a i nadále zůstává v repertoáru Divadla ALFA. „Tři mušketýři je bezesporu mezinárodně nejúspěšnější česká loutková inscenace po roce 2000. Když spočítám všechna zahraniční hostování a ohlasy, myslím že bude patřit mezi mezinárodně nejúspěšnější počiny celého českého divadla,“ řekl Jakub Hora, ředitel Divadla ALFA. Mušketýři budou také dál cestovat. V září a říjnu 2023 pojedou hrát do Německa, čeká je Braniborsko, severní Německo a mezinárodní loutkový festival v bavorském Augsburgu.

500. repríza maňáskové grotesky Tři mušketýři
16. 6. 2023

Sopouch Milešovky se uzavřel…

Do středu Země už se nepodíváme.

Dnes jsme se po téměř sto reprízách a sedmi letech na repertoáru rozloučili s úžasnou a dětmi velmi oblíbenou inscenací Cesta do středu Země (sopouchem Milešovky). K tomuto představení nabízelo Západočeské muzeum v Plzni interaktivní vzdělávací program s názvem Paleontologie naživo, za což mu moc děkujeme a těšíme se na další spolupráci. A že bude tenhle kus chybět nejen divákům, ale celému tvůrčímu týmu, dokazuje fakt, že po posledním představení všichni s láskou vzpomínali na úžasný proces vzniku inscenace a znovu děkovali za skvělý text Šimona Olivětína a báječné vedení režiséra Tomáše Procházky.

Více o představení | Ukázka z představení | Fotogalerie z představení

Sopouch Milešovky se uzavřel…
7. 6. 2023

POKLADNA UZAVŘENA!

V pondělí 12. 6. 2023 od 13:00 hod. nebude možné zakoupit vstupenky.

Pokladna Divadla ALFA bude z důvodu plánované odstávky elektřiny mimo provoz až do konce pracovní doby, tj. do 15:30 hod. Od 13. 6. bude opět ve standardním provozu (po-pá 8:00-15:30 hod.). Děkujeme za pochopení.

POKLADNA UZAVŘENA!
5. 6. 2023

Ideální dárek 3 v 1 koupíte jedině v Alfě! :)

Je pro milovníky Alexandra Dumase st., pro milovníky Divadla Alfa i na zabavení dítek např. při dlouhé cestě…

 

Co to je? CD s písničkami ze skvělé a diváky milované inscenaci Tři mušketýři. Najdete na něm všechny pohromadě a mušketýry si tak můžete připomenout, kdykoliv se vám zachce! Za 120 Kč je k mání na pokladně Divadla Alfa vždy ve všední dny mezi 8:00 a 15:30 hod. Skočte si pro něj. V létě o dovolené se bude určitě hodit!

Ukázky písniček:

Kapitán de Tréville

Mezinárodní milenci

Paříž

Ideální dárek 3 v 1 koupíte jedině v Alfě! :)
Strana 1 z 7