KontaktNapište námFacebookčeštinaEnglish
sp--24-INV

Skupova Plzeň vás pozve do světa loutek a fantazie…

Předprodej vstupenek začíná 2. 5. od 9:00 hod.

Od 12. do 16. června 2024 se uskuteční 35. ročník Skupovy Plzně, jednoho z největších loutkářských festivalů v ČR. Bilanční soutěžní přehlídka českého a slovenského profesionálního loutkového divadla se koná jednou za dva roky, a letos kromě 19 soutěžních inscenací nabízí i bohatý doprovodný program. Diváci se mohou těšit na bezmála čtyři desítky inspirativních domácích i zahraničních představení, tvůrčí dílny, zbrusu nový formát puppet slam, koncerty, mezinárodní setkání, výstavu vzácných indonéských loutek či celodenní sobotní program pod širým nebem s názvem Loutková Doubravka u Skupovy Plzně.

Srdcem festivalu bude tradičně pořádající Divadlo ALFA na Rokycanské třídě, hrát se bude i na Malé scéně Divadla J. K. Tyla, v Moving Station, v Muzeu loutek a také v Habrmannově parku.

V návaznosti na tradici plzeňského loutkářství vyhlašují Skupovu Plzeň Město Plzeň, Plzeňský kraj, Sdružení profesionálních loutkářů a Divadlo ALFA.

Město Plzeň je významným bodem na české i světové loutkářské mapě. Svou uměleckou kariéru tu zahájily takové osobnosti jako Jiří Trnka a Josef Skupa. Druhý jmenovaný zde založil první profesionální loutkové divadlo v České republice. Dnes v Plzni sídlí nejen špičkové loutkové Divadlo Alfa, ale i mnoho dalších pozoruhodných loutkářských skupin. Skupova Plzeň je přirozenou platformou českého loutkářství a je nám ctí, že můžeme tento nejstarší český festival profesionálních divadel již bezmála 60 let pořádat,“ uvedla Mgr. Eliška Bartáková, radní města Plzně pro oblast kultury a památkové péče.

Skupova Plzeň se poprvé uskutečnila v r. 1967 jako slavnostní akce k výročí Josefa Skupy. Dnes je především soutěžní přehlídkou. „V soutěži se snažíme představit tu nejinspirativnější a žánrově co nejrůznorodější tvorbu v rámci oboru, kterou je možné v Čechách a na Slovensku sledovat v období dvou let. A to v kontextu zahraničních trendů. Festival je důležitý také jako výběrová přehlídka pro dramaturgy místních, a hlavně zahraničních festivalů,“ uvedla Petra Kosová, dramaturgyně Skupovy Plzně.

O zahájení festivalu se postará společný projekt Divadla Drak Hradec Králové a Bábkového divadla Bratislava s názvem Zapsaný spolek českých a slovenských loutkářů uvádí: Kašpárek a zbojník. Domácí Divadlo ALFA bude v soutěži zastupovat inscenace Supermaňásci s klasickými českými loutkami v rolích superhrdinů. V doprovodném programu uvede ALFA maňáskovou „rakvičkárnu“ Pan Kašpar a jeho povedená rodinka. Představí se také horká novinka na motivy ukrajinských lidových pohádek O Maričce, která všechno vyzvonila. Herci a tvůrci Divadla ALFA se podíleli i na inscenaci Kytice vol. 2 v Moving Station.

V soutěži Skupovy Plzně se diváci mohou těšit na Divadlo S+H s inscenací Spejbl, Hurvínek a já, na Pětkrát kolem světa divadla Tygr v tísni (za herecký výkon Jiřího Knihy byla letos udělena Thálie), oceňovanou Pohádku pro odvážné Andreje Lygy (nominace na Thálii), Horror vacui Naivního divadla Liberec, vtipné příběhy O rastlinách, zvieratách a ľuďoch Nového divadla z Nitry, inscenaci Spaghetti Futurista! Malého divadla z Českých Budějovic a další. V soutěži se utká celkem 19 českých a slovenských inscenací. Ceny Skupovy Plzně budou uděleny na slavnostním zakončení festivalu v neděli 16. 6. v 16 hodin ve velkém sále Divadla ALFA.

Vůbec poprvé v ČR se na festivalu představí puppet slam - nový divadelní formát ve stylu slam poetry. Puppet Slam International vznikl ve spolupráci sdružení PUPPET SLAM NEW YORK, International puppet festival Shimokitazawa Tokio a festivalu Skupova Plzeň a probíhá v USA, ČR a Japonsku. Během plzeňského kola se představí společně s českými a japonskými herci i loutkoherci z USA nebo Belgie. Celým večerem ve stylu stand up puppetry comedy provede česko-americká loutkářská dvojice Vladimír Sosna a Valerie Meiss.

Na Skupově Plzni se odehrají i tři zahraniční koprodukční inscenace GPS (Polsko), Wildfire (Chorvatsko/Izrael) a Amazonke (Slovinsko/Srbsko), které propojuje evropský projekt Connect Up!. Projekt, jehož se účastní i Divadlo ALFA, je částečně financovaný z programu Kreativní Evropa. Zaměřuje se na spolupráci v oblasti divadla pro mládež a na propojení divadelní a lektorské práce. Na festivalu bude poprvé uveden i dokumentární film o přípravě společného představení herců Divadla ALFA a mentálně postižených herců z Neratova.

V rámci doprovodného programu se představí špičkoví loutkáři ze zahraničí. Korea bude zastoupena třemi soubory - performer Lee Daeyeol uvede světově úspěšnou Show with strings, mladý soubor Culture Art Bakery FF Wang zahraje maňáskovou „rakvičkárnu“ Hong Dongji a příšera Isimi a divadlo Sangsahwa Theatre nabídne svoji Loutkovou fantazii, inscenaci, která prezentuje tradiční formy korejského loutkářství. Tchajwanský soubor Flying Group Theatre pozve na loutkový pohled do jednoho dne dvou mladých lidí v hlavním městě - Kufr z Tchaj-peje. Juan Perez Escala a skupina Single Diesel z Francie zavede v představení Kazu diváky do světa magického realismu a Stickman Darragha McLoughlina představí příběh utkaný jedním mužem, jednou tyčí a jednou televizní obrazovkou, na pomezí objektového divadla a nového cirkusu. Věhlasný nizozemský loutkář Neville Tranter přiveze své nejnovější sólové představení Ubu.

„Zahraniční program ukazuje pestrost současného oboru loutkového divadla ve světě. Velmi zajímavý je pohled do Asie, kde, zejména v Koreji a na Tchaj-wanu, loutkové divadlo velmi dobře sleduje současné trendy a vzniká zde originální mix místních kultur a globálních uměleckých směrů,“ uvedl ředitel festivalu Jakub Hora. „Naopak tradiční tvorbu wayangů představíme drobnou exkurzí do loutkového divadla Indonésie,“ doplňuje. V Mázhausu radnice na náměstí Republiky bude vystaveno 35 kusů krásných trojrozměrných loutek wayang golek z Indonésie ze soukromé sbírky teatroložky Jany Wolfové. Vstup na výstavu je zdarma.

Významným zahraničním hostem bude Richard Pickersgill, vedoucí dílny a vedoucí technologií věhlasného loutkářského studia britské společnosti Mackinnon and Saunders, které vyrobilo loutky do kultovních snímků Tima Burtona Mrtvá nevěsta, Frankenwinnie a dalších. Richard Pickersgill je hlavním tvůrcem loutek Pinocchia, první stop motion loutky na světě, animované v oscarovém filmu Pinocchio Guillerma del Tora z roku 2022. Richard Pickersgill povede v Moving Station animační masterclass. „Hosté z tohoto britského studia byli v Plzni naposledy v roce 2015, kdy v rámci EHMK 2015 přivezli loutky z filmů Mrtvá nevěsta, Bořek stavitel nebo Fantastický pan Lišák. Od té doby pracovali na nové verzi Pinocchia, která se dostala k divákům před dvěma lety a hned získala Oscara. Fanoušci loutkové animace tak opět budou mít možnost sáhnout si na skutečné hrdiny oscarových filmů v loutkové podobě,“ dodal Jakub Hora.

Po úspěchu Loutkových Slovan, které se uskutečnily při minulé Skupově Plzni, pozve nyní festival do čtvrti Doubravka, ve které sídlí i Divadlo ALFA. Ve spolupráci s Městským obvodem Plzeň 4 a městem Plzeň zve zejména rodiny s dětmi na sobotu plnou loutek pod otevřeným nebem. V Habrmannově parku se 15. 6. budou od 10.00 do 21.30 odehrávat divadelní představení, mimo jiné vystoupí plzeňské Loutkové divadlo Špalíček, soubory TEArTR RAJDO, LokVar, TUTOcirk nebo domácí ALFA. Loutkářka Valerie Meiss pozve diváky do tak trochu jiné telefonní budky. Na programu jsou i hudební a taneční vystoupení, tvůrčí loutkářské dílny a zábavné hry a soutěže. Vstup na Loutkovou Doubravku u Skupovy Plzně je zdarma. „S dovolením našich kolegů z roku 2022 jsme převzali formát Loutkových Slovan a rozhodli jsme se v naší domovské městské části realizovat krásnou akci pro rodiny s dětmi u příležitosti 100 let připojení Doubravky v Plzni,“ řekl Jakub Hora.

Workshopy a představení pro rodiče s dětmi nabídne také Muzeum loutek, kde zahraje plzeňské Divadýlko Kuba a Hafan studio z Plané.

Vstupenky na 35. Skupovu Plzeň se začnou prodávat 2. května v 9:00 prostřednictvím systému Plzeňská vstupenka.