KontaktNapište námFacebookčeštinaEnglish
sp--24-INV

Divadlo ALFA - Novinky

16. 4. 2024

Přehled akcí 35. Skupovy Plzně odhalen!

Naplánujte si svůj festivalový program…

Festival Skupova Plzeň odhalil přehled akcí svého 35. ročníku, který vás čeká od 12. do 16. června 2024. Podívejte se, co pro vás chystá. Předprodej vstupenek odstartuje 2. května, takže máte čas vybrat si představení, která vás budou nejvíce bavit, a naplánovat si svůj festivalový program!

PŘEHLED AKCÍ FESTIVALU

Přehled akcí 35. Skupovy Plzně odhalen!
15. 4. 2024

Alfa uvede Čarostřelce ve večerním čase.

Děti i dospělé okouzlí už 24. dubna.

Opera Carla Marii von Webera v netradičním loutkářském zpracování Divadla ALFA, které dětem a teenagerům originální formou přiblíží svět opery a otevře jim nenásilně cestu do tohoto magického světa hudby a divadla, se chystá na 24. dubna od 19:00 hod.

Který z dnešních kluků nechce být čarostřelcem v počítačových hrách, s nimiž tráví moře času? Někdy se mu daří líp, někdy hůř. Co když si ale takový mladistvý hráč přeje tak usilovně být nejlepší, že se současný svět potká se starým a takový současný kluk dostane nabídku stát se čarostřelcem? Od samotného Samiela?!

VSTUPENKY

Alfa uvede Čarostřelce ve večerním čase.
28. 3. 2024

Poděkování

Dnes je oficiálně naposledy na židli ekonoma Divadla ALFA naše milá kolegyně Růžena Benýrová.

Růžena působila jako ekonom divadla více než 38 let, stala se jeho nedílnou součástí a osobou už navždy spojenou s touto plzeňskou scénou.

Moc a moc jí za všechno děkujeme, divadlo bude bez ní o poznání tišší.
Dobrou zprávou ale je, že Růžena nadále zůstává v týmu festivalu Skupova Plzeň.
Milá Růženko, za vše 3x HURÁ!
A přejeme ti krásný a radostný život.

Jakub Hora, ředitel Divadla ALFA

Poděkování
20. 3. 2024

Dvojitý důvod k oslavě.

Svůj den má divadlo i loutky.

Dnes je Světový den divadla pro děti a mládež a hned zítra Světový den loutkářství. Oslavte to s námi. Co třeba vyrazit na některou z chystaných pohádek? Těšíme se na vás.

Dvojitý důvod k oslavě.
18. 3. 2024

UPOZORNĚNÍ!

Uzavření pokladny 19. 3.

Dne 19. 3. 2024 bude od 12:00 hod. z provozních důvodů uzavřena pokladna Divadla ALFA. Pro svůj nákup prosím využijte některé z dalších prodejních míst sítě Plzeňská vstupenka. Od 20. 3. bude pokladna již ve standardním provozu (8:00-15:30 hod.). Děkujeme za pochopení.

UPOZORNĚNÍ!
15. 3. 2024

Začal předprodej vstupenek na duben.

Hurá pro ně!

S nákupem vstupenek si pospěšte, čekají nás totiž hned dvě derniéry (Ťuk, ťuk, ťuk. Tučňák?!, Pohádky z Ošemetna), tak ať vám neutečou... Budeme hrát ale i další kousky (např. večerní a odpolední představení ve všední den), takže je z čeho vybírat. Začal také předprodej náhradního představení (Jak si Míša hledal kamaráda) na 28. 3. od 17:00 hod. a 30. 3. od 15:00 hod.

Začal předprodej vstupenek na duben.
6. 3. 2024

Ťuk, ťuk, ťuk. Tučňák?! se v březnu ruší.

Od pondělí 11. 3. bude v prodeji náhradní pohádka.

Z důvodu nemoci v souboru se bohužel ruší plánovaná březnová představení Ťuk, ťuk, ťuk. Tučňák?! (2+, 35 min.) ve čtvrtek 28. 3. od 17:00 hod., v sobotu 30. 3. od 14:00 hod. a v sobotu 30. 3. od 15:30 hod. U on-line nákupů bude vstupné automaticky vráceno na váš bankovní účet. Pokud jste vstupenky zakoupili v kamenném předprodeji, lze je vrátit v místě nákupu, a to nejpozději do 28. 3. 2024, 12:00 hod.

Místo původní pohádky nově zařazujeme ve čtvrtek 28. 3. od 17:00 hod. a v sobotu 30. 3. od 15:00 hod. příběh Jak si Míša hledal kamaráda (3+, 50 min.). Vstupenky na náhradní pohádku budou v prodeji od pondělí 11. 3.

Děkujeme za pochopení.

Ťuk, ťuk, ťuk. Tučňák?! se v březnu ruší.
26. 2. 2024

„Štěstí smůla, obojího fůra,“

říká děda v nové inscenaci, která měla dnes premiéru před dětskými diváky.

Tvůrci tentokrát zpracovali prastarý příběh o tom, že bychom se neměli vymlouvat na minulost a trpně čekat nebo se trápit tím, co přinese budoucnost, ale měli bychom každý den prožívat naplno a pracovat na tom, aby nám bylo dobře. Autorkou textu je dramaturgyně Petra Kosová a režisérem umělecký šéf divadla Tomsa Legierski. Pohádka „O štěstí a neštěstí“ bude mít slavnostní večerní premiéru 1. 3. v 18 hodin a hrát se bude i 2. 3. a 9. 3. v 15 hodin.

Původní lidová pohádka, která inspirovala tvůrce Divadla ALFA, se prolíná mnoha kulturami. Objevuje se v odkazech asijských a indiánských mýtů a zabývá se otázkou, kterou lidé zkoumají po tisíciletí: Jak je to v našich životech se štěstím a neštěstím? „Náš příběh vypráví parta herců, kteří se vydali vstříc existenčně nejistému dobrodružství kočovných loutkářů. A protože mají zrovna pocit, že se jim moc nedaří, brblají a brblají a žehrají na to, že nemají štěstí. A to je ta správná chvíle pro vyprávění příběhu o jedné vesnici, v níž žil moudrý děda se svým vnukem,“ uvedla autorka Petra Kosová.

Autorem výpravy nové inscenace je hostující Karel Czech, krásné vyřezávané loutky typu manekýn budou vodit herci Robert Kroupar, Lenka Lupínková, Radka Mašková, Martin Sádlo Bartůšek a také Kristýna Břeská, která s Alfou spolupracuje poprvé. V inscenaci účinkuje i Matěj Siegl.

Ranní premiéra 26. 2. i první představení se výjimečně odehrály bez herce Martina Sádlo Bartůška, který onemocněl. Jeho roli si rozdělili režisér Tomsa Legierski a nová tvář v tvůrčím týmu, autor hudby, plzeňský skladatel a pedagog Jan Ženíšek. Jana Ženíška znají hudební fanoušci z působení v hudebních tělesech Sebevrány a Kníry, dříve Tleskač, Magic Mushroom a Oki Band. Na plzeňské konzervatoři vystudoval hru na kytaru a nyní vyučuje na ZUŠ Chválenická a ZUŠ Sokolovská. Ve skladbách Jana Ženíška zazní na jevišti Alfy řada nástrojů, kromě kytary i basa, banjo nebo violoncello. Texty písní napsala herečka Blanka Josephová-Luňáková.

Pohádka „O štěstí a neštěstí“ je určená dětem od 5 let, 1. a 2. třídám ZŠ a také rodinám s dětmi. „Příběh sám o sobě je zábavný a jednoduchý, aby mu děti dobře porozuměly. Je ale také plný nečekaných a překvapivých zvratů a podprahově nese několik poselství: Prožívej každý den naplno a nezoufej si, protože nic netrvá věčně. Nikdy nevíš, co ti další dny přinesou – štěstí, nebo neštěstí? Kdo ví…,“ řekl režisér Tomsa Legierski.

K nové inscenaci vznikl program, ve kterém najdete speciální sběratelskou minci! Ta vám prozradí, jestli vás dnes čeká štěstí nebo neštěstí (k prodeji na šatně a pokladně divadla).

„Štěstí smůla, obojího fůra,“
25. 2. 2024

Petr Borovský a Jakub Jelínek reprezentovali v Tokiu.

Na Mezinárodním loutkovém festivalu v Shimokitazawě proběhl první Puppet Slam International.

Za české účasti proběhlo v Tokiu na Mezinárodním loutkovém festivalu v Shimokitazawě první kolo Puppet Slam International (PSI). Mezi deseti účastníky z ČR, Japonska a USA představili své kousky i herci Petr Borovský a Jakub Jelínek. Již nyní se těšíme na druhé kolo PSI, které proběhne v červnu v České republice v rámci programu 35. Skupovy Plzně. Akce se uskutečnila za podpory: Institutu umění - Divadelního ústavu, PerformCzech, Ministerstva kultury České republiky, Národního plánu obnovy a EU.

Petr Borovský a Jakub Jelínek reprezentovali v Tokiu.
15. 2. 2024

Premiéra O štěstí a neštěstí je za dveřmi.

Už máte své vstupenky?

Nová inscenace O štěstí a neštěstí (5+, cca 50 min.) bude mít premiéru před dětskými diváky z mateřských škol už 26. 2., slavnostní večerní pak proběhne 1. 3. Hned den poté můžete vyrazit na tento příběh plný zvratů a překvapení i vy. Druhá repríza následuje hned další sobotu, tj. 9. 3. Kdy se společně potkáme v ALFĚ?

vstupenky na 2. 3.
vstupenky na 9. 3.

Premiéra O štěstí a neštěstí je za dveřmi.
Strana 1 z 9