KontaktNapište námFacebookčeštinaEnglish
sp--24-INV

Divadlo ALFA - Novinky

3. 7. 2024

Máme divadelní prázdniny!

Pokladnu pro vás otevřeme opět 2. 9.

Děkujeme za vaši celoroční podporu a přízeň. Moc si vážíme toho, že se k nám vracíte a líbí se vám u nás. Už teď se těšíme, jak si společně užijeme sezónu 2024/2025. Pokud si po dobu divadelních prázdnin budete chtít zakoupit/vyzvednout vstupenky na některé z akcí, které nabízí PlzenskaVstupenka.cz, vyberte si prosím některé z dalších prodejních míst. Děkujeme za pochopení a přejeme vám krásné léto.

Na viděnou v září se těší váš tým Divadla ALFA.

Máme divadelní prázdniny!
16. 6. 2024

Festivalové ceny 35. ročníku Skupovy Plzně jsou rozdány.

Odborná porota udělila 12 ocenění.

V neděli 16. června se uzavírá pětidenní maratón špičkových loutkářských inscenací od nás i ze zahraničí. 35. ročník festivalu Skupova Plzeň přivítal od 12. do 16. června na 7000 diváků, kteří si užívali rozmanitou nabídku představení, workshopů, koncertů a dalších akcí. Bienále Skupova Plzeň je především bilanční přehlídkou českých a slovenských profesionálních loutkářů. Odborná porota posuzovala 19 vybraných inscenací, mezi jejich tvůrce rozdělila celkem 11 cen a jedno čestné uznání. Nejvíc jich získala inscenace Divadla Drak a Bábkového divadla Bratislava s názvem „Zapsaný spolek českých a slovenských loutkářů uvádí: Kašpárek a zbojník“. Bohatý doprovodný program festivalu představil mimo jiné unikátní fokus na loutkářské umění Koreje, Indonésie nebo Tchaj-wanu a také velký open air program Loutková Doubravka u Skupovy Plzně.


„Skupova Plzeň nabídla letos během pěti dnů celkem 60 představení umělců z 11 zemí a 4 kontinentů. Vedle toho festival uvedl několik unikátních workshopů, nové formáty programů Puppet Slam International a Connect Up a jednu zcela premiérovou výstavu,“ uvedl Jakub Hora, ředitel Skupovy Plzně a také pořádajícího Divadla ALFA. „Kvalita programu byla hodnocena velmi dobře, a to jak ze strany odborné veřejnosti, tak ze strany diváků. Festival letos navštívily stovky profesionálů z oblasti divadla a loutkového divadla z celého světa. Z tohoto pohledu je zřejmé, že mezinárodní význam festivalu stále roste. Skupova Plzeň patří již stabilně mezi výrazné evropské festivaly v oblasti loutkového divadla, tedy mezi ty festivaly, které jsou schopny přesahovat regionální i oborové hranice. Pro nás jako pořadatele je tento trend velmi potěšující.“ Soutěžní část programu byla zakončena 16. 6. v 16 hodin v Divadle ALFA vyhlášením cen za účasti ministra kultury Martina Baxy a radní města Plzně pro oblast kultury a památkové péče Elišky Bartákové. Odborná porota ve složení scénografka a kostýmní výtvarnice Andrea Králová, teatrolog a překladatel Michal Zahálka, performer, hudebník a sound designer Jan Čtvrtník, šéfredaktorka časopisu Loutkář Kateřina Dolenská a divadelní teoretik a dramaturg Zdeněk A. Tichý udělila za inscenace českého a slovenského profesionálního loutkového divadla, které vznikly v uplynulých dvou letech, následující ocenění:

 • Čestné uznání Janu Tomášovi za precizní zvukařskou práci inscenace Zapsaný spolek českých a slovenských loutkářů uvádí: Kašpárek a zbojník Divadla DRAK a Bratislavského bábkového divadla
 • Cena města Plzně Ľubomíru Piktorovi za herectví v inscenaci Zapsaný spolek českých a slovenských loutkářů uvádí: Kašpárek a zbojník Divadla DRAK a Bratislavského bábkového divadla
 • Cena města Plzně Darii Gostevě a Anastázii Dobrodinské za graciéznost pohybu loutek v inscenaci Louskáček. Zeleninový balet. souboru Borshch Theatre
 • Cena města Plzně Andreji Lygovi za autorsko-performerský počin v inscenaci Pohádka pro odvážné
 • Cena města Plzně Karolíně Vyhlídal Hýskové a Anně Bangoura za kreativní souhru v inscenaci Dvě čárky Divadla loutek Ostrava
 • Cena města Plzně Tomáši Procházkovi za performativní DJing v inscenaci Třetí ruka souboru Handa Gote Research & Revelopment
 • Cena města Plzně Matijovi Solcemu a Ivo Sedláčkovi za hudbu k inscenaci EXIT od Fekete Seretlek
 • Cena města Plzně Robertu Smolíkovi za loutky a automaty k inscenaci Horror vacui Naivního divadla Liberec
 • Cena města Plzně Jakubu Růžičkovi za masky k inscenaci Kriplštreka Divadla Líšeň
 • Cena města Plzně Tomáši Jarkovskému a Peteru Galdíkovi za dramaturgický koncept inscenace Zapsaný spolek českých a slovenských loutkářů uvádí: Kašpárek a zbojník Divadla DRAK a Bratislavského bábkového divadla
 • Cena města Plzně Petru Haškovi za koncept inscenace 27 souboru Geisslers Hofcomoedianten
 • Cena Antonína Šimely Johaně Vavřínové za herecký výkon v roli Paní s píšťalkou v inscenaci Zapsaný spolek českých a slovenských loutkářů uvádí: Kašpárek a zbojník Divadla DRAK a Bratislavského bábkového divadla


Program festivalu pokračuje až do nedělního večera vystoupení unikátních hostů a divadel z Indonésie, Korey a Slovinska.


I po skončení festivalu zůstává v Mázhausu plzeňské radnice na náměstí Republiky k vidění výstava Loutky Indonésie z jedinečné sbírky teatroložky Jany Wolfové. Výstava je přístupná zdarma a potrvá do 21. června 2024.


Skupova Plzeň je bienále, následující 36. ročník se proto uskuteční v červnu 2026.

Festivalové ceny 35. ročníku Skupovy Plzně jsou rozdány.
14. 6. 2024

Oscarový tvůrce navštívil Skupovu Plzeň.

Vedl zde i svou masterclass.

Ve včerejších Událostech, komentářích na ČT24 jste mohli sledovat rozhovor s Richardem Pickersgillem, vedoucím dílny a technologií britského studia Mackinnon & Saunders, které se podílelo na filmu Pinocchio Guillerma del Tora, který v roce 2023 získal Oscara. V rámci festivalu 35. Skupova Plzeň vedl včera svou masterclass. Rozhovor začíná v čase 54:17.

Richard Pickersgill - ČT 24

Oscarový tvůrce navštívil Skupovu Plzeň.
10. 6. 2024

Přijďte na 35. Skupovu Plzeň! - 4. den

 

Co nabídne třetí festivalový den - 15. 6. 2024?

 

Divadlo Líšeň nás vezme na Kriplštreku, road-movie plnou černého humoru a poetických obrazů. V Muzeu loutek pro nás Divadýlko KUBA nachystá loutkovou podívanou Kašpárek to zařídí. Spaghetti Futurista! nás vtáhne do života avantgardní umělkyně Růženy Zátkové. A Kufr z Tchaj-peje nám odhalí tajné symboly města prostřednictvím příběhu muže a ženy na tradičním asijském trhu. A nakonec nám UBU ukáže vzestup a pád despoty Ubu.
 
 
***********************************************************************

Be tempted... Come to 35. Skupova Pilsen!

What will the fourth day of the festival offer - 15th June 2024?

The Líšeň Theatre will take us to CRIPPLETREK, a roadmovie full of black humour and poetic images. In the Museum of Puppets, The KUBA Theatre will prepare for us a puppet show Punch will take care of it. Spaghetti Futurista! will draw us into the life of avant-garde artist Růžena Zátková. Taipei Suitcase will reveal the secret symbols of the city through the story of a man and a woman in a traditional Asian market. Finally, UBU will show us the rise and fall of the despot Ubu.
 

 

Přijďte na 35. Skupovu Plzeň! - 4. den
6. 6. 2024

Přijďte na 35. Skupovu Plzeň! - 3. den

Co nabídne třetí festivalový den - 14. 6. 2024?

 

V pátek vás čeká další pestrý den. Začne poutavým „eko“ představením O rostlinách, zvířatech a lidech od Nového divadla Nitra. Toto laskavé představení nás zavede do světa přírody, kde zvířata a rostliny nejen cítí, ale i komunikují a přibližují nám svou nepostradatelnou roli na naší planetě. Odpoledne se můžete těšit na fascinující představení Kazu, francouzského souboru Singe Diesel, kde se prolínají láska, smrt a každodenní život v magickém realismu a vytvářejí dojemnou a poetickou atmosféru. Večer si můžete užít unikátní Puppet Slam International, který nabídne unikátní krátké loutkářské výstupy plné improvizace a interakce.


www.skupovaplzen.cz


*********************************************************************

Be tempted... Come to 35. Skupova Pilsen!

What will the third day of the festival offer - 14 June 2024?

On Friday, another colourful day awaits you. It will start with an engaging "eco" performance About Plants, Animals and People by the New Theatre Nitra. This affectionate performance will take us into the world of nature, where animals and plants not only feel, but also communicate and bring us closer to their indispensable role on our planet. In the afternoon, enjoy the fascinating performance of Kazu, by the French ensemble Singe Diesel, where love, death and everyday life intertwine in magical realism to create a moving and poetic atmosphere. In the evening, enjoy the unique Puppet Slam International, which will offer unique short puppetry performances full of improvisation and interaction.

www.skupovaplzen.cz

 

 

Přijďte na 35. Skupovu Plzeň! - 3. den
30. 5. 2024

Přijďte na 35. Skupovu Plzeň! - 2. den

Co nabídne druhý festivalový den - 13. 6. 2024?

Představení Pětkrát kolem světa divadla Tygr v tísni, kde za hlavní roli získal herec Jiří Kniha v roce 2023 Cenu Thálie, se objeví na Skupově Plzni 13. 6. od 9:30 hodin v Divadle ALFA. Rodinná inscenace je inspirovaná dobrodružstvími cestovatelky Barbory Markéty Eliášové, která se roku 1912 vydala na svou první cestu kolem světa. Ve stejný den mají svůj dvojprogram v Divadle ALFA oblíbené Buchty a loutky. Od 17:30 hod. představí za doprovodu živé hudby svou originální verzi Bludného Holanďana a od 21:30 hod. ve stanu na zahradě divadla krutoveselou rakvičkárnu Punch and Judy.

Čtvrtek bude na Skupovce patřit i plzeňským inscenacím. Na Moving Station festival uvede v 10:30 hod. teenagerovskou verzi Erbenovy klasiky Kytice v režii Petra Vydareného. Od 20:00 hod. pak můžete v Alfě ve velkém sále navštívit originální výtvarně–loutkovou verzi opery K. M. von Webera Čarostřelec v podání našeho Divadla ALFA.

www.skupovaplzen.cz


***********************************************************************

Be tempted... Come to 35th Skupa's Pilsen!

What the second day of the festival will offer - 13 June 2024?

The performance Five Times Around the World by the Tiger in Distress Theatre, where the actor Jiří Kniha won the Thalia Award for the lead role in 2023, will appear at Skupa´s Pilsen on 13 June at 9.30 a.m. at the ALFA Theatre. The family production is inspired by the adventures of traveller Barbara Markéta Eliášová, who set off on her first round-the-world journey in 1912. On the same day, the popular Buns and Puppets have a double bill at the ALFA Theatre. At 5.30 p.m. they will present their original version of A wondering Dutchman accompanied by live music, and at 9.30 p.m. in a tent in the theater's garden, they will present goofy the Punch and Judy.

Thursday will also belong to Pilsner productions at Skupovka. At the Moving Station, the festival will present a teenager's version of Erben's classic Bouquet directed by Petr Vydarený at 10.30 am. At 8.00 p.m. you can then visit the original art-puppet version of K. M. von Weber's DER FREISCHÜTZ performed by our ALFA Theatre.

www.skupovaplzen.cz

 

Přijďte na 35. Skupovu Plzeň! - 2. den
27. 5. 2024

Marička a Petro si užili premiéru před dětmi.

Dětské reakce byly úžasné.

Svou premiéru před dětským publikem měla dnes nová incenace O Maričce, která všechno vyzvonila (5+, 45 min.). Autorka Petra Kosová v ní spojila do jednoho příběhu dvě ukrajinské pohádky. Režie a výpravy se ujal umělecký šéf Alfy Tomsa Legierski.

Pohádka vznikala s ohledem na současnou situaci, kdy do základních škol přišla řada ukrajinských dětí, které musely utéct před válkou. „Doufáme, že jim pohádkou z jejich vlasti uděláme radost. Zároveň chceme českým dětem přiblížit kulturu jejich nových kamarádů,“ uvedla autorka textu a dramaturgyně Alfy Petra Kosová.

Tvůrci se inspirovali knihou Pomsta Oleksy Dovbuše, Ukrajinské mýty, pohádky a pověsti (nakladatelství Argo, 2004). Na překladech pracovalo 11 ukrajinistů z Prahy, Brna a Olomouce, v čele s přední českou ukrajinistkou Ritou Lyons Kindlerovou, s níž plzeňští divadelníci svůj text konzultovali. Pohádka se původně jmenovala Prostořeká Paraska, druhou inspirací byla krátká pohádka Dněpr a Desna – u soutoku těchto řek se příběh odehrává. Jméno Paraska nakonec tvůrci změnili na jiné ukrajinské jméno, Maričku, která je srozumitelnější českému prostředí. „Také jsme změnili konec: v původní pohádce se Paraska polepší a zůstanou s Petrem žít ve vsi, v naší verzi je správce nového pána vyžene a musejí odejít. Jako naši noví ukrajinští sousedé, kteří museli opustit domov a odejít do bezpečí,“ prozradila Petra Kosová.

S loutkami hrají Lenka Lupínková a Josef Jelínek, hudbu složil Petr Vydarený a slova k písničkám napsala Blanka Josephová-Luňáková. Loutky, dekorace i kostýmy byly vyrobeny v dílnách divadla pod vedením Ivo Motejla Jelínka. Inscenace je určená dětem od 5 let a vznikla za podpory Ministerstva kultury ČR.

Pohádku uvidí také návštěvníci Víkendu otevřených zahrad 8. 6. od 10:15 v klášterní zahradě na Jiráskově náměstí v Plzni. Na 35. ročníku festivalu Skupova Plzeň (12. – 16. 6. 2024) se čerstvá novinka Divadla ALFA stane součástí minisekce doprovodného programu, která ukáže, jak se válka na Ukrajině propisuje do repertoáru českých loutkových divadel. Kromě pohádky „O Maričce, která všechno vyzvonila“ se představí i společensky užitečné divadlo Krutý krtek, které nastudovalo „Ukrajinské pohádky“ s českými a ukrajinskými herci.

31. 5. od 17:30

31. 5. od 19:00

Marička a Petro si užili premiéru před dětmi.
27. 5. 2024

Přijďte na 35. Skupovu Plzeň! - 1. den

Co nabídne první festivalový den 35. Skupovy Plzně?

 

Connect Up
První den Skupovy Plzně nabídne ucelený program mezinárodního projektu Connect Up, který za podpory Kreativní Evropy propojuje oblast divadla a lektorského vzdělávání ve 14 evropských divadlech. Můžete se těšit na chorvatsko – izraelskou koprodukci Wildfire studia Pinklec, slovinsko–srbskou koprodukci Amazonke v podání Lutkovo Gladaliště Ljubljana nebo na projekci nového dokumentu o společném představení Divadla Alfa a sdružení Neratov.

Kašpárek a zbojník
Českým a slovenským loutkářům, stejně jako jejich věrným divákům, se tak dostalo celosvětového uznání, čímž bylo završeno letité úsilí generací našich předchůdců. Současní čeští a slovenští loutkáři se proto nyní sešli, aby spojili všechny své síly, veškerý svůj um i to nejlepší ze svých tradic a tento významný úspěch společně oslavili. A jak jinak oslavit československou loutkářskou tradici, než premiérou zbrusu nové, přitom zcela tradiční a hlavně dokonale československé loutkové hry, neboli kusu? Nenechte si ujít vynikající inscenaci Divadla DRAK Kašpárek a zbojník, oceněnou jako nejinspirativnější loutkářský kus roku 2023, na Skupově Plzni 12. 6. od 20 hodin.

www.skupovaplzen.cz


*********************************************************************

Be tempted... Come to 35th Skupa's Pilsen!

What will the first day of the festival - 12 June 2024 - offer?

Connect Up
The first day of the Skupa's Pilsen festival will offer a comprehensive programme from the international project Connect Up, which, with the support of Creative Europe, connects the field of theatre and educational training in 14 European theaters. You can look forward to the Croatian-Israeli co-production "Wildfire" by the Pinklec studio, the Slovenian-Serbian co-production "Amazonke" by the Lutkovo Gledališče Ljubljana, or the screening of a new documentary about the joint performance by Alfa Theater and the Neratov Association.

THE PUNCH AND THE HIGHWAYMAN
Czech and Slovak puppeteers, as well as their loyal audience, have thus received worldwide recognition, the culmination of years of effort by generations of our predecessors. Today's Czech and Slovak puppeteers have therefore come together to combine all their strength, all their art and the best of their traditions to celebrate this important achievement. And what better way to celebrate the Czechoslovak puppetry tradition than with the premiere of a brand new, yet completely traditional and above all perfectly Czechoslovak puppet show, or play? Don't miss the DRAK Theatre's excellent production of Kašpárek a zbojník, awarded as the most inspiring puppetry piece of 2023, at Skupova Plzen on 12 June at 8 pm.

www.skupovaplzen.cz

 

Přijďte na 35. Skupovu Plzeň! - 1. den
24. 5. 2024

ALFA má dvojitý důvod k oslavě.

Slavit se bude sedm let na scéně i první rok od premiéry.

Hned dvě inscenace Divadla ALFA spatřily světlo světa 22. května. V roce 2017 to byli Tři siláci na silnici. Ti tedy oslaví už neuvěřitelných sedm let na scéně. Vloni se k nim přidala inscenace Supermaňásci, která si hned po pár měsících vysloužila nominaci na prestižní Cenu Thálie! My silákům přejeme spoustu dalších dobrodružných cest a šťastných návratů a Supermaňáskům ještě spoustu úspěšných záchranných akcí a hromady dalších nominací a cen.

ALFA má dvojitý důvod k oslavě.
29. 4. 2024

Skupova Plzeň vás pozve do světa loutek a fantazie…

Předprodej vstupenek začíná 2. 5. od 9:00 hod.

Od 12. do 16. června 2024 se uskuteční 35. ročník Skupovy Plzně, jednoho z největších loutkářských festivalů v ČR. Bilanční soutěžní přehlídka českého a slovenského profesionálního loutkového divadla se koná jednou za dva roky, a letos kromě 19 soutěžních inscenací nabízí i bohatý doprovodný program. Diváci se mohou těšit na bezmála čtyři desítky inspirativních domácích i zahraničních představení, tvůrčí dílny, zbrusu nový formát puppet slam, koncerty, mezinárodní setkání, výstavu vzácných indonéských loutek či celodenní sobotní program pod širým nebem s názvem Loutková Doubravka u Skupovy Plzně.

Srdcem festivalu bude tradičně pořádající Divadlo ALFA na Rokycanské třídě, hrát se bude i na Malé scéně Divadla J. K. Tyla, v Moving Station, v Muzeu loutek a také v Habrmannově parku.

V návaznosti na tradici plzeňského loutkářství vyhlašují Skupovu Plzeň Město Plzeň, Plzeňský kraj, Sdružení profesionálních loutkářů a Divadlo ALFA.

Město Plzeň je významným bodem na české i světové loutkářské mapě. Svou uměleckou kariéru tu zahájily takové osobnosti jako Jiří Trnka a Josef Skupa. Druhý jmenovaný zde založil první profesionální loutkové divadlo v České republice. Dnes v Plzni sídlí nejen špičkové loutkové Divadlo Alfa, ale i mnoho dalších pozoruhodných loutkářských skupin. Skupova Plzeň je přirozenou platformou českého loutkářství a je nám ctí, že můžeme tento nejstarší český festival profesionálních divadel již bezmála 60 let pořádat,“ uvedla Mgr. Eliška Bartáková, radní města Plzně pro oblast kultury a památkové péče.

Skupova Plzeň se poprvé uskutečnila v r. 1967 jako slavnostní akce k výročí Josefa Skupy. Dnes je především soutěžní přehlídkou. „V soutěži se snažíme představit tu nejinspirativnější a žánrově co nejrůznorodější tvorbu v rámci oboru, kterou je možné v Čechách a na Slovensku sledovat v období dvou let. A to v kontextu zahraničních trendů. Festival je důležitý také jako výběrová přehlídka pro dramaturgy místních, a hlavně zahraničních festivalů,“ uvedla Petra Kosová, dramaturgyně Skupovy Plzně.

O zahájení festivalu se postará společný projekt Divadla Drak Hradec Králové a Bábkového divadla Bratislava s názvem Zapsaný spolek českých a slovenských loutkářů uvádí: Kašpárek a zbojník. Domácí Divadlo ALFA bude v soutěži zastupovat inscenace Supermaňásci s klasickými českými loutkami v rolích superhrdinů. V doprovodném programu uvede ALFA maňáskovou „rakvičkárnu“ Pan Kašpar a jeho povedená rodinka. Představí se také horká novinka na motivy ukrajinských lidových pohádek O Maričce, která všechno vyzvonila. Herci a tvůrci Divadla ALFA se podíleli i na inscenaci Kytice vol. 2 v Moving Station.

V soutěži Skupovy Plzně se diváci mohou těšit na Divadlo S+H s inscenací Spejbl, Hurvínek a já, na Pětkrát kolem světa divadla Tygr v tísni (za herecký výkon Jiřího Knihy byla letos udělena Thálie), oceňovanou Pohádku pro odvážné Andreje Lygy (nominace na Thálii), Horror vacui Naivního divadla Liberec, vtipné příběhy O rastlinách, zvieratách a ľuďoch Nového divadla z Nitry, inscenaci Spaghetti Futurista! Malého divadla z Českých Budějovic a další. V soutěži se utká celkem 19 českých a slovenských inscenací. Ceny Skupovy Plzně budou uděleny na slavnostním zakončení festivalu v neděli 16. 6. v 16 hodin ve velkém sále Divadla ALFA.

Vůbec poprvé v ČR se na festivalu představí puppet slam - nový divadelní formát ve stylu slam poetry. Puppet Slam International vznikl ve spolupráci sdružení PUPPET SLAM NEW YORK, International puppet festival Shimokitazawa Tokio a festivalu Skupova Plzeň a probíhá v USA, ČR a Japonsku. Během plzeňského kola se představí společně s českými a japonskými herci i loutkoherci z USA nebo Belgie. Celým večerem ve stylu stand up puppetry comedy provede česko-americká loutkářská dvojice Vladimír Sosna a Valerie Meiss.

Na Skupově Plzni se odehrají i tři zahraniční koprodukční inscenace GPS (Polsko), Wildfire (Chorvatsko/Izrael) a Amazonke (Slovinsko/Srbsko), které propojuje evropský projekt Connect Up!. Projekt, jehož se účastní i Divadlo ALFA, je částečně financovaný z programu Kreativní Evropa. Zaměřuje se na spolupráci v oblasti divadla pro mládež a na propojení divadelní a lektorské práce. Na festivalu bude poprvé uveden i dokumentární film o přípravě společného představení herců Divadla ALFA a mentálně postižených herců z Neratova.

V rámci doprovodného programu se představí špičkoví loutkáři ze zahraničí. Korea bude zastoupena třemi soubory - performer Lee Daeyeol uvede světově úspěšnou Show with strings, mladý soubor Culture Art Bakery FF Wang zahraje maňáskovou „rakvičkárnu“ Hong Dongji a příšera Isimi a divadlo Sangsahwa Theatre nabídne svoji Loutkovou fantazii, inscenaci, která prezentuje tradiční formy korejského loutkářství. Tchajwanský soubor Flying Group Theatre pozve na loutkový pohled do jednoho dne dvou mladých lidí v hlavním městě - Kufr z Tchaj-peje. Juan Perez Escala a skupina Single Diesel z Francie zavede v představení Kazu diváky do světa magického realismu a Stickman Darragha McLoughlina představí příběh utkaný jedním mužem, jednou tyčí a jednou televizní obrazovkou, na pomezí objektového divadla a nového cirkusu. Věhlasný nizozemský loutkář Neville Tranter přiveze své nejnovější sólové představení Ubu.

„Zahraniční program ukazuje pestrost současného oboru loutkového divadla ve světě. Velmi zajímavý je pohled do Asie, kde, zejména v Koreji a na Tchaj-wanu, loutkové divadlo velmi dobře sleduje současné trendy a vzniká zde originální mix místních kultur a globálních uměleckých směrů,“ uvedl ředitel festivalu Jakub Hora. „Naopak tradiční tvorbu wayangů představíme drobnou exkurzí do loutkového divadla Indonésie,“ doplňuje. V Mázhausu radnice na náměstí Republiky bude vystaveno 35 kusů krásných trojrozměrných loutek wayang golek z Indonésie ze soukromé sbírky teatroložky Jany Wolfové. Vstup na výstavu je zdarma.

Významným zahraničním hostem bude Richard Pickersgill, vedoucí dílny a vedoucí technologií věhlasného loutkářského studia britské společnosti Mackinnon and Saunders, které vyrobilo loutky do kultovních snímků Tima Burtona Mrtvá nevěsta, Frankenwinnie a dalších. Richard Pickersgill je hlavním tvůrcem loutek Pinocchia, první stop motion loutky na světě, animované v oscarovém filmu Pinocchio Guillerma del Tora z roku 2022. Richard Pickersgill povede v Moving Station animační masterclass. „Hosté z tohoto britského studia byli v Plzni naposledy v roce 2015, kdy v rámci EHMK 2015 přivezli loutky z filmů Mrtvá nevěsta, Bořek stavitel nebo Fantastický pan Lišák. Od té doby pracovali na nové verzi Pinocchia, která se dostala k divákům před dvěma lety a hned získala Oscara. Fanoušci loutkové animace tak opět budou mít možnost sáhnout si na skutečné hrdiny oscarových filmů v loutkové podobě,“ dodal Jakub Hora.

Po úspěchu Loutkových Slovan, které se uskutečnily při minulé Skupově Plzni, pozve nyní festival do čtvrti Doubravka, ve které sídlí i Divadlo ALFA. Ve spolupráci s Městským obvodem Plzeň 4 a městem Plzeň zve zejména rodiny s dětmi na sobotu plnou loutek pod otevřeným nebem. V Habrmannově parku se 15. 6. budou od 10.00 do 21.30 odehrávat divadelní představení, mimo jiné vystoupí plzeňské Loutkové divadlo Špalíček, soubory TEArTR RAJDO, LokVar, TUTOcirk nebo domácí ALFA. Loutkářka Valerie Meiss pozve diváky do tak trochu jiné telefonní budky. Na programu jsou i hudební a taneční vystoupení, tvůrčí loutkářské dílny a zábavné hry a soutěže. Vstup na Loutkovou Doubravku u Skupovy Plzně je zdarma. „S dovolením našich kolegů z roku 2022 jsme převzali formát Loutkových Slovan a rozhodli jsme se v naší domovské městské části realizovat krásnou akci pro rodiny s dětmi u příležitosti 100 let připojení Doubravky v Plzni,“ řekl Jakub Hora.

Workshopy a představení pro rodiče s dětmi nabídne také Muzeum loutek, kde zahraje plzeňské Divadýlko Kuba a Hafan studio z Plané.

Vstupenky na 35. Skupovu Plzeň se začnou prodávat 2. května v 9:00 prostřednictvím systému Plzeňská vstupenka.

Skupova Plzeň vás pozve do světa loutek a fantazie…
Strana 1 z 10