KontaktNapište námFacebookčeštinaEnglish
sp--24-INV

Obrázek
Iva Peřinová

Kolíbá se velryba

I ve velrybím břiše může být nakonec jako v pokojíčku. A ani strašní piráti nemusí zůstat strašnými piráty navždycky…

Režie Tomáš Dvořák
Výprava Ivan Nesveda
Dramaturgie Pavel Vašíček
Hudba Michal Vaniš
Hrají Josef Jelínek, Radka Mašková, Petr Vydarený
Délka představení 55 min.
Premiéra Česká premiéra
pondělí, 14 prosinec 2015
od3 Inscenace je určena divákům
> 3 let

V Bibli skončil v břiše velryby prorok Jonáš. V naší hře skončí tamtéž dva piráti – Žvanda a Planda. Ale i ta velryba i ti piráti jsou plodem hravosti a fantazie 2 herců – klaunů, a ty všechny si ovšem vymyslela paní autorka. („Kolíbá se velryba“ je její sedmou hrou v repertoáru DA.)


Všechno začíná tím, že si dva klauni vyrobí papírovou čepici, která by vlastně docela dobře mohla být i lodí, ale ouhá – i pirátskou lodí, na níž plují již zmínění Žvanda a Planda. Ti nakonec skončí ve velrybím břiše, Ale naštěstí „jde kolem velryby“ i hvězdička spadlá z nebe, jež - jak známo - umí plnit přání… A právě z jejího, zcela nenápadného podnětu se dva „oškliví“ piráti „jaksi mimochodem“ napraví a „jaksi mimoděk“ v nehostinných velrybích útrobách zbudují vlastními silami útulný pokojíček. 

                                                                     
Aniž by sebeméně slevila ze své jazykové hravosti (místy v půvabné rytmizované próze) a bohatosti absurdních nápadů, tedy ze svého už rozpoznatelného rukopisu, dokázala autorka vytvořit takovou strukturu dialogu, v níž je, jak v řádcích textu, tak i „mezi řádky“ vepsáno množství fantazijních jevištních, hereckých a loutkářských akcí. Přitom tato hříčka nese i nezanedbatelné myšlenkové poselství o smysluplnosti tvořivého přístupu k životu. „Ona ´velryba´ v titulu je zároveň dramatickou postavou a zároveň dramatickým prostorem, protože vlastní příběh obou pirátů… se odehrává v jejím břiše… Literatura tu takto využívá výsledků, kterých dosáhla scénografie loutkového divadla ve svém úsilí stát se hrajícím komponentem – a tak dává velice silné impulsy k organizaci všech prostředků“ (prof. J. Císař, Čsl.loutkář , 1989). Také touto bytostnou spjatostí s možnostmi loutkového jeviště se text I. Peřinové odlišuje od množství jiných, povrchně „hravých“ textů.
Hra byla uvedena na scéně autorčina domovského NAIVNÍHO DIVADLA v Liberci v r. 1988 a inscenace se na programu udržela více než čtvrtstoletí. A dlouhému životu a neutuchající pozornosti diváků se zatím těší i v Divadle Alfa!

Stáhnout přílohy:

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

Hodnocení
(98 hlasů)